>

Wilgotność i pleśń

Wilgotność w pomieszczeniu

Przyjemny klimat w pomieszczeniu jest niezbędnym warunkiem, aby czuć się w nim dobrze. Zdecydowany wpływ na jakość klimatu wewnątrz pomieszczeń ma wilgotność powietrza. Aby czuć się komfortowo wilgotność powietrza wewnątrz budynku powinna być utrzymywana na poziomie od 40% do 65%. Na wilgotność powietrza wewnątrz domu ma wpływ kilka czynników:

  • Codzienne domowe czynności, takie jak pranie, gotowanie, mycie podłóg 
  • Korzystanie z wanny i prysznica, jak również naturalna utrata wilgoci przez ludzi, zwierzęta i rośliny
  • Temperatura i zewnętrzne warunki pogodowe

Temperatura a wilgotność

Ilość wilgoci, która zawiera się w 1 metrze sześciennym powietrza zmienia się wraz z temperaturą powietrza. Ciepłe powietrze może zawierać więcej wilgoci niż zimne. W temperaturze pokojowej 20° C i wilgotności względnej 60% metr sześcienny powietrza zawiera 10 g wody. Obniżając temperaturę w pomieszczeniu do 8° C, powietrze może pomieścić tylko połowę tej ilości wilgoci. Oznacza to, że 50% wilgoci ucieka i osadza się w kondensacji i może powodować powstawanie pleśni.

Punkt rosy

Wilgotność powietrza, to nic innego jak zawartość pary wodnej w powietrzu. Maksymalna wilgotność, czyli maksymalna ilość pary wodnej w określonej ilości powietrza silnie zależy od jego temperatury. Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej pary wodnej może się w nim znajdować. Przekroczenie maksymalnej wilgotności (np. w wyniku obniżenia temperatury powietrza) powoduje skraplanie się pary wodnej. Tak powstaje na przykład wieczorna rosa. Nagrzane w dzień powietrze może zawierać w sobie bardzo dużo pary wodnej, gdy przychodzi noc, powietrze ochładza się i spada przez to maksymalna ilość pary wodnej, która może być w nim zawarta. Nadmiar pary wodnej skrapla się, tworząc na powierzchni ziemi kropelki rosy. Temperatura, w której para wodna może zmieniać swój stan skupienia z lotnego na ciekły nazywana jest temperaturą punktu rosy lub punktem rosy.

Wilgotność może być regulowana poprzez właściwą wentylację pomieszczeń. Ze względu na nowoczesne standardy budowlane i rosnące wymagania dotyczące wysokiej efektywności energetycznej nowych budynków, coraz większą wagę przywiązuje się właśnie do tego tematu.