Jak dbać o okna z tworzyw sztucznych?

Okna z tworzyw sztucznych są bardzo łatwe do czyszczenia i konserwacji. Niemniej jednak nie należy zapominać o utrzymywaniu ich w należytej czystości i sprawności. Dzięki niej okna przez wiele lat pozostaną piękne i komfortowe w użytkowaniu.

Zalecamy regularne wykonywanie następujących czynności:


schatten
1. Usuwanie zaprawy cementowej
schatten
Usuwanie zaprawy cementowej
Należy unikać plam z wapna i cementu na profilu, szybie i okuciu. Zarówno profil i szyby mogą zostać uszkodzone w wyniku pozostałości zaprawy.
schatten
2. Wietrzenie pomieszczenia kilka razy dziennie
schatten
Wietrzenie pomieszczenia kilka razy dziennie
Zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń, obniża ono bowiem wilgotność, tworząc zdrowszy klimat. Długo utrzymująca się wysoka wilgotność powietrza (powyżej 60%) w pomieszczeniu może prowadzić do tworzenia się pleśni.
schatten
3. Nie używanie żrących płynów do czyszczenia
schatten
Zakaz uzywania zracych plynow
Do czyszczenia powierzchni ramy należy używać łagodnego roztworu płynu do mycia naczyń. Nie należy używać żrących środków do czyszczenia lub rozcieńczalników. Do usuwania trudnego brudu zawsze należy używać specjalistycznych środków czyszczących, które można otrzymać u producenta okien.
schatten
4. Regularne czyszczenie części zewnętrznej okna
schatten
Regularne czyszczenie czesci zewnetrznej okna
Należy dbać o czystość zewnętrznej strony okna. Długo pozostawione zabrudzenia, takie jak piasek, cząsteczki smoły lub inne zanieczyszczenia organiczne mogą być trudne do usunięcia i powodować konieczność użycia specjalistycznych środków.
schatten
5. Impregnacja okuć
schatten
Smarowanie armatury
Przynajmniej raz w roku należy wykonać impregnację okuć, po to, aby okucia zachowały swoją sprawność i nie sprawiały kłopotu w eksploatacji.
schatten
6. Dokręcanie uchwytów
schatten
Dokrecanie uchwytow
Nie należy pozostawiać luźnych klamek okiennych. Śruby, które należy dokręcić znajdują się pod zaślepką obudowy klamki, którą można przekręcić do pozycji pionowej.
schatten
7. Dbanie o uszczelki
schatten
Dbanie o uszczelki
W celu utrzymania elastyczności uszczelek, które tylko w takiej formie spełniają swoje zadanie, należy raz na jakiś czas dokonać ich konserwacji za pomocą specjalnego preparatu. Uszkodzone uszczelki należy bezwględnie wymienić, gdyż mogą powodować przedostawanie się wody opadowej do pomieszczenia.
schatten
8. Czyszczenie otworów drenażowych
schatten
czyszczenie otworow drenazowych
Drożność otworów drenażowych w ościeżnicy powinna być regularnie sprawdzana, jest ona bowiem warunkiem niezbędnym dla prawidłowego odwadniania powierzchni okna.