>

Przegląd wiadomości z branży: wrzesień 2022

Stworzenie w miastach odpowiednich warunków do życia podczas fal upałów stanie się ogromnym wyzwaniem w nadchodzących dekadach. Jednak wiele miast już pokazuje, jak można zachować zimną krew. W tym miesiącu w naszym przeglądzie przedstawiamy także najbardziej innowacyjne zrównoważone alternatywy dla tradycyjnych materiałów budowlanych oraz przyglądamy się przyszłości konstrukcji szklanych w dzisiejszym cieplejszym świecie.  

Siedem miast, które wymyśliły innowacyjne sposoby na przetrwanie fali upałów

Tego lata fale upałów były głównym tematem poruszanym w mediach na całym świecie. Rekordowe upały miały duży wpływ na środowiska wiejskie i doprowadziły do nieudanych zbiorów, wyschniętych rzek i wypalonych lasów. Jednak ekstremalne temperatury mają również wpływ na życie w miastach. Infrastruktura miejska, taka jak drogi asfaltowe i budynki betonowe, zwykle pochłaniają ciepło i uwalniają je z powrotem na ulice. To sprawia, że podczas upałów miasta są najgorętszymi miejscami. Jednak rady miejskie na całym świecie znajdują kreatywne sposoby na obniżenie temperatury, aby móc ułatwić życie wszystkim mieszkańcom.

Światowe Forum Ekonomiczne wymieniło siedem przykładów miast, które wymyśliły inteligentne i zrównoważone rozwiązania na zapewnienie odpowiednich warunków do życia podczas wyjątkowo upalnych lat. Dzięki malowaniu ulic na biało, tworzeniu „wysp zimna” lub sadzeniu milionów drzew miasta takie jak Paryż, Sewilla i Abu Zabi oferują swoim mieszkańcom tak bardzo potrzebne ochłodzenie. Tutaj poznasz wszystkie siedem miast.

image001-min.png

Dziesięć innowacyjnych i zrównoważonych alternatyw dla popularnych materiałów budowlanych

Zmniejszenie śladu ekologicznego stało się jednym z najważniejszych celów branży budowlanej. Mając świadomość ogromnego wpływu sektora budowlanego na środowisko, wielu architektów, projektantów, naukowców i start-upów opracowuje zrównoważone alternatywy dla tradycyjnych materiałów budowlanych, aby obniżyć wartości emisji. 

Wykorzystując organizmy biologiczne, takie jak algi lub grzyby, lub zasoby takie jak piasek, gleba lub odpady rozbiórkowe, można stworzyć materiały całkowicie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, a nawet ujemne. Innowacje obejmują panele akustyczne i meble na bazie grzybni, beton z piasku pustynnego i biologicznie uprawiany wapień inspirowany rafami koralowymi. Pełną historię możesz przeczytać tutaj.

image002-min.png

Czy konstrukcje szklane to dobre rozwiązanie w cieplejszym świecie?

Czy szkło nadal ma świetlaną przyszłość w dzisiejszym gorącym świecie? Obecny kryzys klimatyczny zmusza nas do przemyślenia sposobu, w jaki projektujemy budynki, szczególnie jeśli chodzi o utrzymanie chłodnej temperatury we wnętrzach. Czy to oznacza, że producenci szkła powinni się martwić? Wcale nie: szkło jest bardziej wszechstronne niż kiedykolwiek wcześniej. Okazało się także niezwykle wydajne, jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła. Szkło w budownictwie jest i pozostanie doskonałym połączeniem komfortu, estetyki i energooszczędności.

Producenci nieustannie przenoszą produkcję szkła na co raz wyższe poziomy. Dzięki innowacyjnym technologiom, takim jak podwójnie oszklone szyby refleksyjne i filtrujące, które kontrolują olśnienie, nie musisz panikować, gdy nadejdzie kolejna fala upałów. Tutaj możesz przeczytać cały artykuł.

image003-min.png