>

Przegląd wiadomości z branży: Sierpień 2022

Jak sprawić, aby beton był bardziej zrównoważony? Jak przebiega renowacja katedry Notre-Dame? Czy mieszkasz w najdroższym na świecie mieście pod względem budowy nowych konstrukcji? Już wkrótce się o tym przekonasz: oto nasz sierpniowy przegląd wiadomości.

Bardziej zrównoważone podejście do produkcji betonu

Chociaż beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie, nie jest do końca zrównoważony. Jeszcze. Jeśli do procesu produkcyjnego dodamy materiały pochodzące z recyklingu, nawet beton przyczyni się do gospodarki o obiegu zamkniętym. Z tego powodu niemiecka firma budowlana Bauer Environment wydobyła 33 000 m³ żwiru powstałego na placu budowy mieszkań pod Monachium, a następnie przetransportowała go do pobliskiej żwirowni. Żwir został poddany tam obróbce i przetworzony na beton, co pozwoliło na zachowanie naturalnych surowców.

Niemcy produkują rocznie około 27,5 mln ton betonu. Według firmy Bauer, produkcja betonu byłaby o wiele bardziej zrównoważona, gdyby choćby niewielka jego część była produkowana ze żwiru pochodzącego z recyklingu. Tutaj dowiesz się więcej.


Renowacja Notre-Dame obejmuje podziemne centrum dla zwiedzających

Od czasu pożaru w 2019 r. renowacja katedry Notre-Dame jest najwyższym priorytetem Paryża. Chociaż katedra zostanie odbudowana w kształcie dokładnie takim jak przed pożarem, otoczenie i plac Notre-Dame czekają prawdziwe przeobrażenia.

Projekt, prowadzony przez belgijską pracownię architektury krajobrazu Bureau Bas Smets, obejmuje podziemne centrum dla zwiedzających na opuszczonym parkingu pod głównym placem. Przestrzeń ta będzie również pełnić funkcję wewnętrznej promenady otwierającej się na brzegi Sekwany.

– Sekwana i przyroda zajmują ważne miejsce w wybranym przez jury projekcie zespołu Bas Smets – twierdzi burmistrz Paryża, Anne Hidalgo. – Pozwoli jeszcze bardziej podkreślić piękno katedry, aby ukazać ją w sposób, na jaki zasługuje, jednocześnie szanując jej historię – dodaje Hidalgo.

Chcesz dowiedzieć się, jak będzie wyglądał ten projekt? Spójrz tutaj.

GettyImages-638561256-(2)-min.jpg

Oto najdroższe miasta na świecie pod względem budowy nowych konstrukcji

Ankieta przeprowadzona przez Turner & Townsend wykazała, że San Francisco jest obecnie najdroższym miastem na świecie pod względem budowy nowych konstrukcji. Tuż za nim plasują się japońskie miasta Tokio i Osaka. Genewa i Londyn to jedyne europejskie miasta w pierwszej dziesiątce. Zajmują odpowiednio 5. i 10. miejsce. 

Ponadto raport wspomina o wysokim popycie i dobrym ożywieniu po pandemii Covid-19 w branży budowlanej: 75% wszystkich respondentów twierdzi, że obecne warunki przetargowe na rynku są „dobre” do „bardzo dobrych”. Uczestnicy są jednak zaniepokojeni inflacją i brakiem wykwalifikowanych pracowników. Tutaj znajduje się szczegółowy przegląd raportu.

GettyImages-1137980721-(2)-min.jpg