>

PRZEGLĄD WIADOMOŚCI Z BRANŻY, SIERPIEŃ 2021


Tego lata sporo się działo w świecie konstrukcji i architektury, więc w niniejszej edycji naszego comiesięcznego newslettera prezentujemy wiele ciekawych tematów. Nowi właściciele budynków niemieszkalnych we Flandrii będą zmuszeni do spełnienia nowych standardów EPC, generatory hybrydowe torują drogę do ograniczenia emisji CO2 na placach budowy, rumuński rynek lokali na wynajem ożywia się, centrala Nestlé zakończyła spektakularny remont, a druga edycja Wiedeńskiego Kongresu Okien wreszcie mogła się odbyć.
 

Obowiązek renowacji budynków niemieszkalnych w Belgii

 
W Belgii lokalny rząd flamandzki uchwalił ustawę zobowiązującą nowych właścicieli budynków niemieszkalnych do inwestowania w renowację. Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzają również certyfikat charakterystyki energetycznej budynków niemieszkalnych (EPC-NR).
 
Celem nowej ustawy jest oczywiście zminimalizowanie kosztów energii ponoszonych przez firmy oraz zmniejszenie śladu węglowego belgijskich nieruchomości niemieszkalnych (głównie biur i budynków komercyjnych, nie dotyczy to przemysłu). Nowi właściciele będą mieli pięć lat, aby zapewnić, że budynek spełnia wszystkie proponowane poziomy charakterystyki energetycznej (izolacja dachu, przeszklenia, generatory ciepła i instalacje chłodnicze). Małe lokale niemieszkalne również będą musiały uzyskać etykietę efektywności energetycznej C lub wyższą. Począwszy od 1 stycznia 2023 r. większe budynki będą musiały dodatkowo spełnić wymóg korzystania z 5% odnawialnej energii. Więcej informacji znajduje się tutaj.


Renovation obligation for non-residential buildings in Belgium

 

Nowe zielone generatory mogą radykalnie zmniejszyć emisję CO2 na placu budowy

 
Nie jest tajemnicą, że sektor budowlany musi jeszcze przebyć długą drogę, aby stać się neutralnym pod względem emisji CO2. Ponieważ zachęty do korzystania z czystej energii są coraz głośniejsze, alternatywy dla tradycyjnych źródeł energii powoli, ale pewnie trafiają na place budowy. Jedną z takich alternatyw jest Zielony Generator (de Groene Aggregaat), hybrydowy generator opracowany przez holenderską firmę Maru Systems, który mógłby zredukować emisje CO2 na placach budowy nawet o 10 000 kilo tygodniowo.
 
Zielony Generator to nowe rozwiązanie na rynku generatorów hybrydowych, które nie tylko chroni środowisko, lecz również może oszczędzić do 95% kosztów paliwa. Oprócz silnika paliwowego generator wyposażony jest w 20 paneli słonecznych i wbudowany pakiet akumulatorów, które są zintegrowane z jednostką mobilną. Dzięki mocy 100 kVA jest to największy generator hybrydowy Maru oraz uniwersalne urządzenie do cięższych prac. Dla dużych placów budowy może to oznaczać oszczędność ponad 200 000 € oraz ograniczenie emisji CO2 na poziomie ponad 600 000 kilo rocznie. Więcej informacji znajduje się tutaj.
 

New green generators could reduce construction site CO2 radically
 
 

Nowe szyby elektrochromowe SageGlass dla siedziby Nestlé

 
Nestlé, szwajcarska międzynarodowa firma produkująca żywność i napoje, odnowiła budynek B swojej siedziby położonej w mieście Vevey nad brzegiem Jeziora Genewskiego. Budynek, który jest przedłużeniem kultowego budynku głównego i ma wielkość 24 000 m², został wybudowany w 1977 roku. Wówczas konstrukcja uznana została za rewolucyjną pod względem efektywności energetycznej.
 
Instytucja zamawiająca Brönnimann and Gottreux Architects SA oraz konsultant ds. elewacji Buri Müller Partner GmbH wybrali oszklenie elektrochromowe SageGlass, które zapewnia zarówno kontrolę termiczną, jak i kontrolę oświetlenia budynku.
- Innowacyjna technologia umożliwiła zachowanie estetyki istniejącej fasady, przy jednoczesnym dostosowaniu budynku do nowych standardów energetycznych - powiedział architekt Joël Brönnimann. Renowacja obejmuje łącznie 4400 m² nowych oszkleń. Pełną historię możesz przeczytać tutaj.
 
 

W Bukareszcie wybudowano ponad 3000 nowych mieszkań na wynajem

 
Według analizy doradcy ds. nieruchomości SVN Romania w ciągu ostatnich trzech i pół roku na rynek wynajmu w Bukareszcie wprowadzono ponad 3000 nowych mieszkań. Obecne obłożenie tych lokali wynosi ponad 90%, a około 2700 mieszkań jest wynajmowanych średnio- lub długoterminowym najemcom. Dane te wnoszą optymizm na rumuński rynek najmu, który był w bardzo trudnej sytuacji podczas kryzysu Covid-19.
- Ogólne nastroje nieustannie się poprawiają w porównaniu do ubiegłego roku - powiedział Gabriel Voicu, wiceprezes SVN Romania. Pełną historię przeczytasz tutaj.
 

Over 3,000 new rental homes completed in Bucharest


 

2 nagrody dla Deceuninck na Wiedeńskim Kongresie Okien

 
Po wielokrotnym przekładaniu terminów tego lata wreszcie mogła odbyć się druga edycja Wiedeńskiego Kongresu Okien. Łącznie 75 uczestników – z czego 14 w swoim domowym biurze – śledziło wykłady różnych znanych prelegentów i wysłuchało ogłoszenia laureatów nagrody Wiedeńskiego Kongresu Okien w kategoriach innowacja, zrównoważony rozwój i najlepsza strona internetowa. Dwie nagrody uznania przyznano wzmocnieniu z włókna szklanego ThermoFibra firmy Deceuninck. Kolejny Wiedeński Kongres Okien jest planowany na 23-24 czerwca 2022 r. Więcej o ostatniej edycji dowiesz się tutaj.
 
 
 2 awards for Deceuninck at Vienna Window Congress