>

Przegląd wiadomości z branży: październik 2022

W przeglądzie wiadomości w tym miesiącu kierujemy nasz wzrok ku niebu: przedstawiamy pięć nominacji do nagrody International Highrise Award 2022-23 oraz przyglądamy się bliżej najwyższemu wieżowcu w UE. Nasz trzeci temat to dom z napędem wodnym we Włoszech – pierwszy tego typu budynek w Europie.

International Highrise Award 2022/23: oto nominacje

Pięć uznanych wieżowców z całego świata zostało nominowanych do 10. edycji International Highrise Award. To prestiżowe wyróżnienie, które zostanie wręczone w listopadzie, nagradza budynki o wysokości co najmniej 100 metrów łączące wyjątkowe wzornictwo, wzorową trwałość i doskonałe wykorzystanie przestrzeni. Ponadto muszą uwzględniać aspekty związane z planowaniem społecznym i urbanistycznym, innowacyjną inżynierię i opłacalność.

Nagroda powstała z inicjatywy miasta Frankfurt, Deutsches Architekturmuseum (DAM) oraz DekaBank i jest przyznawana co dwa lata. W edycji 2022/2023, spośród 34 nominacji z 13 krajów, jury wybrało pięciu finalistów: z Vancouver, Wiednia, Nowego Jorku, Singapuru i Sydney. Wszystkich pięciu finalistów możesz poznać tutaj.
 

Warszawa domem najwyższego wieżowca w UE

A propos drapaczy chmur: pojawił się nowy numer jeden na liście najwyższych obiektów architektonicznych w Unii Europejskiej. Wraz z ukończeniem nowego Varso Tower Warszawa z dumą przejmuje pozycję lidera. Przyciągająca wzrok iglica na szczycie 53-piętrowego budynku osiąga zdumiewającą wysokość 310 metrów.

Rekordowy wieżowiec znajdujący się w centrum Warszawy jest częścią inwestycji Varso Place składającej się z trzech budynków. Wewnątrz znajdują się biura, hotel, centrum innowacji, restauracje, kawiarnie i praktyczne usługi. Po dotarciu na ostatnie piętro znajdziesz się na najwyższym tarasie widokowym w Polsce.

Możliwości są nieograniczone – i to nie tylko ze względu na skalę projektu. Dzięki ambitnym celom w zakresie zrównoważonego rozwoju projekt otrzymał klasyfikację „Outstanding” BREEAM. W budynku zastosowano tkaninę izolacyjną o niskiej wartości U, automatyczne zacienianie i rolety, aby zmaksymalizować wydajność energetyczną. Ponadto inteligentny system zarządzania budynkiem monitoruje zużycie energii i informuje najemców o jakości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Pełną historię możesz przeczytać tutaj.
 

We Włoszech ukończono pierwszy w Europie dom zasilany wodorem

Ponieważ sytuacja kryzysowa związana ze zmianą klimatu staje się z dnia na dzień coraz poważniejsza, a ceny energii gwałtownie rosną, wszyscy szukają sposobów na zmniejszenie śladu węglowego.

Naukowcy z Uniwersytetu Sannio w południowych Włoszech wymyślili sposób na zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla: domy zasilane wodą. Ogniwa paliwowe zasilane wodorem wytwarzają energię elektryczną i ciepło potrzebne do zaspokojenia wszystkich potrzeb budynku. Poza tym budynek wytwarza energię odnawialną ze źródeł słonecznych i geotermalnych, co sprawia, że jest całkowicie neutralny energetycznie.

Współpracując ściśle z konsorcjum instytucji badawczych i firm prywatnych, włoscy naukowcy opracowali dom w Benevento, który działa na wodorowych ogniwach paliwowych. Według nich ten projekt nie jest jedynie domem, a raczej żywym laboratorium: to prawdziwy eksperyment mający na celu zbadanie korzyści i ograniczeń tych technologii dla przyszłości budownictwa mieszkaniowego. Pełną historię możesz przeczytać tutaj.