>

Przegląd wiadomości z branży: listopad 2022 r.

Dlaczego architektura wirtualna wygląda często tak znajomo? Dlaczego fasada nowego niemieckiego wieżowca ma kształt zamka błyskawicznego? I w jaki sposób wietnamski budynek fabryczny pomaga oczyszczać powietrze na gęstym terenie przemysłowym? Odpowiedzi poznasz w bieżącym przeglądzie wiadomości.

Fasada fabryki pokryta tysiącami roślin oczyszcza wietnamskie powietrze

Przyciągająca wzrok, zielona fasada sprawia, że fabryka Jakob Factory jest bujną oazą na szarej betonowej pustyni. Fasada budynku jest wypełniona wieloma warstwami roślin i stanowi swoiste kuriozum w ponurym parku przemysłowym w pobliżu wietnamskiej metropolii Ho Chi Minh City. Zieleń działa odświeżająco na wiele sposobów: nie tylko rozjaśnia krajobraz, lecz również chroni przed deszczem i słońcem oraz oczyszcza powietrze w tej gęsto zabudowanej dzielnicy handlowej.

Fabryka Jakob Rope Systems, która specjalizuje się w produkcji stalowych linek na zamówienie, znajduje się w ogromnej strefie przemysłowej położnej w największym mieście Wietnamu. Wiele pokrytych betonem zakładów produkcyjnych na tym obszarze ma negatywny wpływ na środowisko: uniemożliwiają odpływ wody i mogą zwiększać temperaturę, niszcząc delikatny ekosystem.

Pionowy układ Jakob Factory, zaprojektowany przez pracownie G8A Architects i Rollimarchini Architects, jest prawdziwym błogosławieństwem dla okolicy: zmniejsza całkowity ślad węglowy i tworzy miejsce na zagospodarowane ogrody i zielone dziedzińce. Hale produkcyjne fabryki są stale wentylowane powietrzem wpadającym przez otwory w fasadzie. Zieleń przyczynia się również do obniżenia temperatury powietrza poprzez parowanie, oczyszcza powietrze i wiąże cząsteczki kurzu. Więcej o pozytywnych efektach tej konstrukcji przeczytasz tutaj.

GettyImages-932016602-min.jpg

Dlaczego architektura wirtualna zawsze wygląda tak znajomo

Wirtualne światy, takie jak metawersum, są wyjątkową okazją, aby puścić wodze fantazji: cyfrowe konstrukcje nie muszą wszak przestrzegać praw fizyki, a projektanci nie są ograniczeni głosem rozsądku. To największa swoboda architektoniczna, ale z jakiegoś powodu projektanci cyfrowi nie korzystają z niej całkowicie. Dlaczego nadal tworzą wirtualne światy, które wyglądają tak jak prawdziwe?

Wiąże się to z zasadą znajomości: zjawiskiem psychologicznym, które opisuje naszą tendencję do preferowania znajomych rzeczy. Po prostu lubimy to, co już znamy: niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, muzykę, wzornictwo czy architekturę. Dowiedz się więcej tutaj.

GettyImages-1245297617-min.jpg
 

J. Mayer H. otacza nowo ukończony wieżowiec w Düsseldorfie fasadą „zamykaną na zamek błyskawiczny”

Poznaj nowy niemiecki wieżowiec „zapinany na zamek”: RKM 740 Tower w Düsseldorf-Heerdt. Projekt autorstwa J. Mayer H. Architects i Ebener, konsultanta ds. elewacji, znajduje się w dużym kampusie położonym nad Renem, w którym budynki mieszkalne poprzeplatane są biurowcami różnych placówek służby zdrowia.

Charakterystyczna elewacja nawiązująca do zamka błyskawicznego została wykonana z perforowanego metalu i służy jako kurtyna wprowadzają cień do wnętrz. Delikatne łuki i wzory przypominające zamek błyskawiczny sprawiają, że elewacja strategicznie otwiera się i zamyka zgodnie z orientacją budynku. 

- Po wschodniej, południowej i zachodniej stronie budynku falista warstwa otwiera się szeroko, zapewniając jednocześnie cień i ochronę przed wiatrem. Od strony północnej elewacja jest zamknięta, aby zapewnić izolację akustyczną od ruchu ulicznego - wyjaśnia zespół. Więcej szczegółów poznasz tutaj.

GettyImages-1294488702-min.jpg