>

Przegląd wiadomości z branży – grudzień 2022 r.

Futurystyczna koncepcja przebudowy jednego z kultowych antwerpskich budynków, fantastyczny drewniany dom letniskowy z lustrzaną fasadą oraz kolor roku według Pantone: przeczytaj wiadomości architektoniczne z tego miesiąca w ostatnim przeglądzie wiadomości z branży w 2022 r.
 

Czy słynny antwerpski wieżowiec w stylu art deco zyska taki wygląd?

Stojący w sercu Antwerpii wieżowiec Boerentoren jest jednym z najbardziej znanych zabytków miasta. To ukończone w 1931 roku arcydzieło w stylu art deco było swego czasu najwyższym budynkiem w Europie i pierwszym oficjalnym wieżowcem na tym kontynencie. Prawie sto lat później otwiera się nowy rozdział w historii tego kultowego budynku.

Architekt Daniel Libeskind ujawnił plany spektakularnej transformacji wieżowca Boerentoren. Dziś budynek ten nie jest bezpośrednio dostępny dla mieszkańców Antwerpii i turystów, ale Libeskind planuje oddać go do ich dyspozycji, przekształcając go w nowy publiczny dom kultury. Wieżowiec ten zostanie rozbudowany w celu stworzenia przestrzeni wystawienniczych, panoramicznej platformy widokowej, ogrodu rzeźb na dachu oraz nowych restauracji i barów. Libeskind twierdzi, że choć wszystkie pierwotne cechy tego zabytkowego budynku zostaną zachowane, futurystyczny i przyciągający wzrok projekt nada mu zupełnie nowy wymiar.

Przeczytaj tutaj całą historię.
 

Viva Magenta zostaje kolorem roku Pantone

Pantone Color Institute ogłosił 18-1750 Viva Magenta kolorem roku 2023. Pantone, postrzegany jako autorytet w dziedzinie kolorów, opisuje nowy kolor jako „odważny i nieustraszony, którego żywiołowość sprzyja radosnemu i optymistycznemu świętowaniu”, wyjaśniając, że jest on „zakorzeniony w naturze i wywodzi się z rodziny czerwieni demonstrujących nowy impuls siły”.

Kolor 18–1750 Viva Magenta został zainspirowany tonem ekstraktu z koszenili, jednego z najcenniejszych barwników używanych w przeszłości do barwienia tekstyliów, kosmetyków i żywności. ArchDaily wybrał 16 najnowszych projektów z całego świata ilustrujących możliwości Viva Magenta – w tym pawilony, domy i szkoły.

Więcej tutaj.
 

Dom letniskowy Looking Glass Lodge odbijający otaczający go las

Ta fascynująca leśna rezydencja położona w East Sussex w Anglii demonstruje, jak można uzyskać niesamowity efekt lustra dzięki użyciu szkła i drewnianej elewacji. Duże okna pozwalają zobaczyć, co znajduje się bezpośrednio za domem zaprojektowanym przez firmę Michael Kendrick Architects. Ten ekologiczny dom o niskim wpływie na środowisko tonie w bujnej zieleni, tworząc z lasem spójną całość. Został zbudowany na pochyłym terenie w obszarze o wybitnych walorach przyrodniczych High Weald w południowo-wschodniej Anglii bez wycinania drzew rosnących w lesie.

Zastosowanie szkła było kluczowym elementem w procesie projektowania, ponieważ pozwoliło wprowadzić do wnętrza naturalne światło i zwiększyło spójność budynku z otoczeniem. Duże okna oferują spektakularne widoki na las w dwóch kierunkach. Natomiast z myślą o prywatności mieszkańców zastosowano szkło elektrochromatyczne, które zabarwia się, gdy przepływa przez nie ładunek elektryczny. „Ważne było dla nas, aby obie główne fasady posiadały duże przeszklenia bez łączeń” – wyjaśnia Kendrick – „aby uzyskać przejrzystość i poczucie spójności z otoczeniem”. Przeczytaj całą historię.