>

PRZEGLĄD WIADOMOŚCI Z BRANŻY, WRZESIEŃ 2021

W tym miesiącu w naszym przeglądzie wiadomości przeczytasz o zaskakujących rozwiązaniach architektonicznych nieopartych na technologii, które mogą pomóc w zachowaniu zdrowego środowiska w budynkach. Omówimy także dokładniej, w jaki sposób nowoczesne szyby zespolone mogą zaoferować znacznie więcej niż tylko wyższą wartość izolacyjną oraz przyjrzymy się chorwackiemu programowi edukacyjnemu, którego celem jest zrównoważona renowacja bogatego dziedzictwa kulturowego.

Łatwe rozwiązania mogą pomóc w zachowaniu zdrowego środowiska w budynkach

Pandemia COVID-19 sprawiła, że jesteśmy teraz bardziej świadomi jakości otaczającego nas powietrza. Czyste powietrze i wentylacja w budynkach stały się najważniejszymi priorytetami. Jednak, aby zapewnić zdrowe środowisko w budynkach potrzebne jest nie tylko czyste powietrze – uważa holenderski architekt, Wouter Stoer. Jego firma architektoniczna Onix z siedzibą w Groningen specjalizuje się w wyszukiwaniu tradycyjnych rozwiązań do tworzenia zdrowego środowiska w budynkach.

– Ludzie często chcą rozwiązywać wszystko za pomocą technologii. Jeśli przybierzemy architektoniczną perspektywę i unikniemy nieoptymalnych rozwiązań, będziemy mogli zminimalizować wsparcie techniczne i sprawić, że budynki staną się opłacalne finansowo – twierdzi Stoer.

Jednym z przykładów wymienianych przez Stoera jest centrum dla dzieci De Kronkelaar w Groningen, w którym Onix utworzył ogromny, składany dach, zaprojektowany jako latający dywan. – Pod dachem znajduje się pokój zewnętrzny jako przedłużenie każdego pomieszczenia grupowego – wyjaśnia Stoer. – Jednocześnie dach pełni funkcję ochrony przeciwsłonecznej. Cały wywiad z Wouterem Stoerem można przeczytać tutaj.


thumbnail_GettyImages-826130470.jpg

Znaczenie wyboru odpowiedniego rodzaju szyby w celu uzyskania maksymalnej wydajności

Do korzyści nowoczesnego oszklenia nie należy jedynie powstrzymywanie zimnego powietrza. W połączeniu z nowoczesnymi profilami i elementami instalacyjnymi szyba zespolona nie dopuszcza do utraty ciepła z wnętrza, chroni przed nadmiernym nagrzewaniem, ogranicza hałas pochodzący z zewnątrz i może nawet stanowić ochronę przed włamaniem.

Polski menedżer produktu i ekspert ds. szkła Dawid Nijak wyjaśnia, w jaki sposób różne właściwości szyby zespolonej decydują o wartości i wydajności, które produkt zapewnia wymagającemu konsumentowi w zakresie przewodności cieplnej, akustyki, bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Pełen artykuł można przeczytać tutaj.



thumbnail_Alu-House-Interior-A3-8000px.jpg thumbnail_Dawid-Nijak.jpg

Bezpłatny program edukacyjny przystosowujący dziedzictwo kulturowe do nowoczesnych celów w zakresie ochrony klimatu

Nasze dziedzictwo kulturowe w ogromnym stopniu przyczynia się do problemów związanych ze zmianą klimatu, z którymi obecnie boryka się cały świat. Chronione zabytkowe budynki nie mają izolacji termicznej potrzebnej do zminimalizowania emisji CO2 i często wyposażone są w przestarzałe systemy ogrzewania i chłodzenia, które powodują wysokie zużycie energii. W większości chronionych budynków konieczne jest przeprowadzenie zrównoważonej renowacji w celu spełnienia standardów efektywności energetycznej i zmniejszenia śladu węglowego.

Mając to na uwadze, Chorwacka Rada Budownictwa Ekologicznego (Croatia GBC) i polska Fundacja Sendzimira łączą siły, aby zorganizować program edukacyjny na temat zrównoważonych renowacji w sektorze dziedzictwa kulturowego, w ramach projektu „Mitygacja zmian klimatu w budynkach zabytkowych”.

Przestrzeganie wytycznych w zakresie konserwacji to oczywiście jeden z najważniejszych elementów programu, który składa się z miesięcznego szkolenia online i warsztatów na żywo. Program koncentruje się na istotnych aspektach konstrukcyjnych, takich jak fundamenty i piwnice, sufity, izolacja wewnętrzna i zewnętrzna, ogrzewanie i chłodzenie, wentylacja i energia odnawialna. Szkolenia online odbędą się w dniach od 4 października do 7 listopada 2021 r., a warsztaty na żywo zostaną przeprowadzone pod koniec 2021 r. i na początku 2022 r. w Zagrzebiu, Rijece i Koprivnicy. Więcej informacji znajduje się tutaj.



thumbnail_GettyImages-1291287652.jpg