>

Przegląd wiadomości z branży, listopad 2021

Do historii, które w tym miesiącu zwróciły naszą uwagę należą problemy dotyczące łańcucha dostaw w belgijskim sektorze stolarskim, nowy zestaw słuchawkowy do rzeczywistości wirtualnej przeznaczone do kontroli bezpieczeństwa na placu budowy, testowanie wozideł elektrycznych przez Volvo w szwajcarskiej kopalni wapienia oraz powstanie pierwszego na świecie pionowego lasu w centrum Mediolanu.
 
 
Praca stolarzy wstrzymana z powodu braków siły roboczej i zakłóceń w łańcuchu dostaw
 
Nadszedł bardzo pracowity okres dla stolarzy i projektantów wnętrz we Flandrii. Mają pełne ręce roboty, otrzymują nawet więcej zleceń niż przed pandemią. Ale nie są to same dobre wiadomości. Niedawne badanie sektorowe przeprowadzone przez Bouwunie, flamandzką organizację związkową zrzeszającą małe i średnie przedsiębiorstwa w sektorze budowlanym, wykazało, że zdenerwowanie wśród stolarzy wzrasta.
 
Są dwa powody rozczarowania stolarzy: niedobór siły roboczej, która pomogłaby im w pracy oraz problemy z łańcuchem dostaw powodujące ograniczone zapasy, dłuższe terminy dostaw, rosnące ceny i opóźnienia. Przeczytaj pełną historię.

GettyImages-121725306-min.jpg

Łatwe wirtualne kontrole bezpieczeństwa na placu budowy za pomocą zestawów słuchawkowych do rzeczywistości wirtualnej
 
Bezpieczeństwo na placu budowy, zdrowie i ochrona nigdy nie były jeszcze tak ważne. Jednak ograniczenia podróży związane z pandemią Covid-19 sprawiają, że kontrole na placach budowy stały się dodatkowym wyzwaniem. Dzięki współpracy pomiędzy firmą specjalizującą się w inżynierii geotechnicznej, Soletanche Bachy, oraz platformą rzeczywistości rozszerzonej, SimplyVideo, znaleziono rozwiązanie: zestawy słuchawkowe do rzeczywistości wirtualnej RealWear.
 
Te zestawy słuchawkowe ułatwiają inspektorom wizyty na placu budowy, nie w rzeczywistości, lecz w realistycznym środowisku wirtualnym. Każde urządzenie wyposażone jest w mikrofon, wyświetlacz i głośniki umożliwiające pracę bez użycia rąk. Dowiedz się więcej tutaj.

GettyImages-939232452-min.jpg

Volvo testuje autonomiczne wozidła elektryczne w szwajcarskiej kopalni wapienia
 
Pojazdy elektryczne w kopalniach wapienia? Szwajcarsko-szwedzkie partnerstwo zamierza osiągnąć ten cel. Volvo Autonomous Solutions i dostawca materiałów budowlanych Holcim Switzerland połączyli siły, aby przetestować i opracować autonomiczne wozidła elektryczne. Do testowania wozideł akumulatorowych, które są cichsze, bardziej zrównoważone i bezpieczniejsze niż wozidła konwencjonalne wybrano kamieniołom wapienia Holcim w Siggenthal w Szwajcarii.
 
 - Ten projekt pokazuje zrównoważone rozwiązanie transportowe, które jest opłacalne komercyjnie oraz uwzględnia zmiany technologiczne w zakresie łączności, automatyzacji i elektryfikacji - mówi CEO Volvo Autonomous Solutions, Nils Jaeger. Jego szwajcarski współpracownik Simon Kronenberg był równie zachwycony projektem, stwierdzając, że stanowi on kolejny krok w kierunku osiągnięcia celów w zakresie zrównoważonego rozwoju w Holcim. Pełną historię można przeczytać tutaj.

GettyImages-1279815741-min.jpg

Pierwszy na świecie pionowy las rośnie w Mediolanie
 
Bosco Verticale to nazwa dwóch niezwykłych wież mieszkalnych w centrum mediolańskiej dzielnicy Porta Nuova. Wieże mieszczą ponad 21 000 drzew, krzewów i roślin, tworząc tym samym pierwszy na świecie pionowy las. Drzewa przetwarzają około 44 000 funtów (ok. 19 960 kg) węgla rocznie i stanowią naturalną ochronę przed hałasem pochodzącym ze znajdującej się poniżej ruchliwej ulicy. Te dwie wieże są całkowicie samowystarczalne: panele słoneczne dostarczają odnawialnej energii a filtrowane ścieki są wykorzystywane do podlewania roślin. Architekt Stefano Boeri, zapytany o inspiracje do tego projektu, przywołuje swoje wspomnienia i odwołuje się do włoskiej powieści, którą czytał jako dziecko. Historia opowiadała o chłopcu, który opuścił swoją rodzinę, aby zamieszkać w lesie. Boeri zamienił więc przeczytaną kilkadziesiąt lat wcześniej opowieść w rzeczywistość. Pełną historię można przeczytać tutaj.

GettyImages-1143341653-min.jpg