>

PRZEGLĄD WIADOMOŚCI – KWIECIEŃ

W tym miesiącu w przeglądzie wiadomości z branży przyjrzymy się dokładniej inkluzywnej rewolucji w architekturze, udamy się do postapokaliptycznego centrum handlowego i nakreślimy nową perspektywę na zmiany klimatyczne za sprawą projektów inspirowanych twórczością Van Gogha. Dołącz do nas podczas odkrywania tych intrygujących historii! 
 

Inkluzywna architektura: projektowanie z myślą o różnorodności 

W sytuacji, gdy na świecie żyje ok. 1 miliard osób niepełnosprawnych, czyli 15% populacji świata, inkluzywność i ułatwienia dostępu stanowią najważniejszy priorytet w architekturze. Wykracza to poza zwykłą zgodność z obowiązkowymi wymogami. 

Przemyślane strategie projektowe, takie jak użycie kontrastujących kolorów i naturalnego światła, mogą każdemu znacznie ułatwić przemieszczanie się i postrzeganie przestrzeni. Jest to jednak szczególnie istotne w obliczu starzejącej się populacji, która według prognoz podwoi się do 2050 roku. Architektura i design przyszłości prawdopodobnie będą priorytetowo traktować szersze schody i korytarze, elastyczne i adaptowalne przestrzenie oraz użycie prostych materiałów w celu zwiększania dostępności. Być może meble będą uwzględniać zróżnicowane sylwetki i określone potrzeby. Ponadto analiza danych i mapowanie miasta może pomóc w rozpoznawaniu łatwo dostępnych obszarów lub miejsc z potencjalnymi barierami. 

Architekci muszą stale ulepszać swoje podejście do projektowania, zasady i kodeksy z myślą o bardziej inkluzywnym świecie. Niezbędna jest szybka adaptacja i integracja innowacyjnych i całościowych podejść w procesie projektowania.  

Dołącz do inkluzywnej rewolucji w architekturze, zgłębiając dalej ten temat


Od postapokaliptycznego siedliska zombie po tętniący życiem ośrodek dla społeczności 

Czy obił Ci się o uszy tytuł serialu „The Last of Us”? To adaptacja popularnej gry wideo osadzona w postapokaliptycznym świecie pełnym zombie. Jedną z godnych uwagi miejsc przedstawionych w tym serialu jest opuszczone centrum handlowe w Calgary, w kanadyjskiej prowincji Alberta, które przechodzi obecnie niezwykłą transformację w wielofunkcyjny obiekt. 

Ambitny projekt przebudowy prowadzony jest przez firmę architektoniczną Dialog z Calgary i Primaris REIT z Toronto. Plan zakłada zachowanie części zewnętrznej konstrukcji centrum handlowego i przekształcenie jej w otwartą zabudowę handlową, uzupełnioną o nowe wieżowce mieszkalne. Część mieszkalna, nazwana Northland i opracowana przez Deveraux, będzie składać się z 229 mieszkań, od kawalerek po mieszkania z trzema sypialniami, z nowoczesną infrastrukturą obejmującą udogodnienia, takie jak centrum fitness, kuchnie na świeżym powietrzu i wybieg dla psów. 

Oprócz nowych powierzchni mieszkalnych i handlowych projekt obejmuje również zmodernizowaną infrastrukturę parkingową. Podejmowane są też wysiłki na rzecz ponownego wykorzystania istniejących materiałów, aby zminimalizować ilość odpadów i zmniejszyć negatywny wpływ przebudowy na środowisko naturalne. Pomimo inwazji zombie, która miała tu miejsce, celem tego ambitnego projektu jest tchnięcie nowego życia w starzejące się centrum handlowe i stworzenie tętniącej życiem, połączonej przestrzeni społecznej, która przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom, jak i turystom. 

Przeczytaj całą historię
 

Zmiany klimatyczne okiem Van Gogha 

Firma architektoniczna MVRDV z Rotterdamu znalazła wyjątkowy sposób, by powiązać znanego malarza Vincenta Van Gogha z palącym problemem zmian klimatycznych. Firma MVRDV we współpracy z fundacją Van Gogh Homeland Foundation, parkiem rozrywki Efteling i regionalnymi administratorami przedstawiła ambitne plany dotyczące cyklu dużych projektów realizowanych w południowej Holandii, w tym Van Gogh Homeland Experience, Van Gogh Homeland Biennial i Van Gogh Homeland Atelier.  

Obejmują one instalacje, takie jak tymczasowe „superwydmy, wieże ogrodnicze, komory deszczowe i domy wrzosowiskowe”, które pozwalają gościom zgłębiać skutki zmian klimatycznych. W ramach pierwszego biennale, zaplanowanego na 2025 rok, zaprezentowane zostaną wystawy plenerowe inspirowane zmianami klimatu i krajobrazem Brabancji oczami Van Gogha. 

Według Winy'ego Maasa, współzałożyciela MVRDV, intencją nie jest pouczanie odwiedzających na temat zmian klimatycznych, ale raczej zadbanie, aby empirycznie doświadczyli ich wpływu. Czy jest lepszy sposób na przekazanie tego pilnego przesłania niż poprzez urzekające dzieła Vincenta van Gogha, które z pewnością zainspirują odwiedzających swoimi fascynującymi historiami. 

Odkryj ten projekt