>

PRZEGLĄD – CZERWIEC 2021

Tym razem podczas naszej comiesięcznej podróży po świecie architektury i wzornictwa wybierzemy się do Belgii, gdzie rośnie popularność budownictwa w obiegu zamkniętym, a wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja odgrywają coraz większą rolę w budownictwie. Z niecierpliwością czekamy także na hiszpańskie seminarium Edificia poświęcone pasywnemu budownictwu mieszkaniowemu, przedstawiamy włoskie badanie o życiu w świecie po zmianach klimatycznych oraz przyglądamy się nowemu projektowi winiarni inspirowanemu biologicznym procesem fermentacji.


Budownictwo w obiegu zamkniętym odgrywa w Belgii ważną rolęBudownictwo w obiegu zamkniętym w najbliższej przyszłości stanie się jednym z głównych wyzwań w sektorze budowniczym. Projekt „Green Deal Circular Construction” prowadzony w Belgii udowadnia, że obieg zamknięty ma ogromny potencjał. „Green Deal”, inicjatywa stowarzyszenia Flanders Circular, OVAM oraz Flamandzkiej Organizacji Budowlanej, motywuje firmy budowlane do eksperymentowania z obiegiem zamkniętym. Celem projektu jest pobudzenie innowacji i stworzenie bardziej ekologicznego sektora budownictwa o obiegu zamkniętym.
Ponad 350 flamandzkich firm i organizacji wzięło udział w projekcie. W ten sposób powstało aż ponad 160 wyjątkowych projektów, które przedstawiają nowe zasady i zastosowania. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj (po holendersku). Firma Deceuninck dąży do tego, aby budownictwo w obiegu zamkniętym stało się standardową metodą budowania. Za pomocą projektu „Phoenix” – serii profili okiennych i drzwiowych pochodzących w 100% z recyklingu, która jest obecnie w sprzedaży w krajach Beneluksu – oraz fabryki recyklingu Deceuninck w Diksmuide firma przedstawia swoje poważne plany i ekologiczne ambicje.

Circulair bouwen

 

AI w budownictwie staje się (wirtualną) rzeczywistościąBelgijski federalny departament gospodarki rozpoczął niedawno kampanię mającą na celu zaznajomienie MŚP i osób samozatrudnionych ze sztuczną inteligencją (AI). W ramach kampanii, która trwa do listopada 2021 r., federalny departament poszukuje najlepszych metod na ciekawe przedstawienie tego zagadnienia. MŚP oraz samozatrudnieni pracownicy budowlani, którzy korzystają lub korzystali ze sztucznej inteligencji są zaproszeni do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Więcej informacji znajduje się tutaj (po holendersku). Deceuninck chce dawać dobry przykład do naśladowania i prowadzi obecnie duże inwestycje w rozwój wirtualnego modułu szkoleniowego dla swojego działu wytłaczania. Za pomocą tego edukacyjnego narzędzia VR firma oferuje pracownikom podstawowe szkolenie techniczne, które umożliwia poznanie odpowiednich procesów. Więcej o programie szkoleniowym VR można dowiedzieć się tutaj.

  AI in de bouw

 

Hiszpańscy producenci dzielą się pomysłami dotyczącymi pasywnego budownictwa mieszkaniowego na Edificia 2021Edifica to nazwa seminarium i wystawy poświęconym pasywnemu budownictwu mieszkaniowemu i produktom budowlanym o niskiej emisji, które odbędą się w hiszpańskim mieście Pamplona w dniach od 1 do 3 września 2021 r. Pomysł na to wydarzenie powstało w Passivhaus Consortium jako sposób promowania zrównoważonego i zdrowego budownictwa domów pasywnych w Hiszpanii. Specjaliści i goście spotkają się na terenie wystawowym Jardines de la Ciudadela w Pamplonie, aby podzielić się pomysłami i wpłynąć na przyszłość budownictwa niskoemisyjnego. Wielu producentów, w tym Deceuninck, weźmie udział w tym wydarzeniu, aby przedstawić swoje zobowiązania i podzielić się odpowiednimi projektami z zakresu pasywnego budownictwa mieszkaniowego. Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj (po hiszpańsku).  

Edifica 2021
 

Przystosowanie mieszkań do świata po zmianach klimatycznychZmiany klimatyczne już mają wpływ na to, jak żyjemy, a w przyszłości ich oddziaływanie będzie jeszcze większe. To zmusiło włoskich architektów z W-LAB do postawienia sobie pytania: jak będziemy żyli w świecie, w którym dojdzie do zmian klimatycznych? Jak będą wyglądały nasze domy w czasach naznaczonych klęskami żywiołowymi i nieszczęściami? Aby zaproponować swoją odpowiedź, W-LAB zaprojektowało samowystarczalne domy, które umożliwią życie w ekstremalnych sytuacjach. Jeśli pewnego dnia wysokie temperatury i katastrofy naturalne zawładną naszą planetą, będziemy musieli znaleźć sposób, aby przystosować się do tych nowych warunków. Będziemy zmuszeni do przemyślenia nie tylko tego, gdzie możemy mieszkać, ale także jak możemy przetrwać przy minimalnych dostępnych zasobach. Włoscy architekci z W-LAB opracowali propozycję idealnego miejsca zamieszkania w tej fascynującej przyszłości pełnej zmian klimatycznych. Więcej informacji znajduje się tutaj (po włosku).

Klimaatverandering
 

Czeska winiarnia czerpie inspirację z procesu fermentacji winaPopularne czeskie studio architektoniczne CHYBIK + KRISTOF Architects & Urban Designers przedstawiło interesujące plany koncepcyjne nowej winnicy o niesamowitej falistej geometrii, inspirowanej biologicznym procesem fermentacji wina. Projekt nadal jest w fazie projektowania, ale winiarnia zamierza wywrzeć duży wpływ na współczesną architekturę. – Chcieliśmy uchwycić istotę produkcji wina – powiedział architekt Ondřej Chybík. – Sfermentowaliśmy wytłoczone winogrona i obserwowaliśmy, jak ulatniający się dwutlenek węgla tworzy różne kształty w mieszaninie. Sfotografowaliśmy tę miksturę i nadaliśmy jej cyfrową postać. Winiarnia ma powstać na Morawach Południowych, czwartym co do wielkości regionie Czech. Więcej informacji znajduje się tutaj.