Przegląd branżowy, maj 2021

W ramach naszego comiesięcznego podsumowania wiadomości z branż architektury i designu, rozmawiamy z dyrektorem generalnym Deceuninck Europe, Stijnem Vermeulenem, który opowiada o najnowszych innowacjach i rozwiązaniach w jego firmie. Przyglądamy się również rosnącemu zainteresowaniu oknami „wyprodukowanymi w Europie” na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Odwiedzamy też Konferencję Miast Zrównoważonych oraz przybliżamy platformę @WomeninArchitectureBelgium.

 

Przemyślenia Stijna Vermeulena (Deceuninck Europe) nad najnowszymi rozwiązaniami i innowacjamiStijn Vermeulen, dyrektor generalny Deceuninck w Europie, niedawno udzielił wywiadu Bauelemente, jednemu z najważniejszych magazynów branżowych w Niemczech. Vermeulen odnosi się do pierwszych 18 miesięcy na swoim stanowisku i opowiada o najnowszych wyzwaniach i szansach, przed jakimi obecnie stoją on i firma. Dla Deceuninck tych 18 miesięcy było ekscytującym czasem, podczas którego premierę miała technologia włókna szklanego ThermoFibra, a platforma iCor weszła na niemiecki rynek. „Niemiecki rynek jest dla nas bardzo ważny – w końcu to największy rynek okien w Europie”. Przeczytaj cały wywiad (po niemiecku)tutaj.


Stijn vermeulen

 

Amerykański i kanadyjski rynek uwielbiają „europejskie okna”Bardziej niż kiedykolwiek oznaczenie „wyprodukowano w Europie” to symbol prawdziwej jakości na innych kontynentach. Wraz ze wzrostem zainteresowania Stanów Zjednoczonych i Kanady zrównoważonym rozwojem, ich popyt na energooszczędne rozwiązania w budownictwie rośnie. Międzynarodowy kodeks oszczędzania energii (International Energy Saving Code, IECC), który przyjęło wiele stanów i lokalnych władz w Stanach Zjednoczonych, a także Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DoE), kładą większy nacisk na energooszczędne technologie w systemach okiennych. Wydajność izolacyjna okien to podstawowy element dotyczący równowagi energii i komfortu życia w domu. Mając to na uwadze, amerykański DoE wymaga teraz przykładania większej wagi do tego, z czego wykonuje się ramy, jak dobiera się szyby i jak wykorzystuje się listwy. Dla europejskich producentów, którzy pragną nawiązać kontakty z amerykańskim i kanadyjskim rynkiem, to otwiera nowe możliwości. Przeczytaj cały artykuł tutaj.(w języku chorwackim)

  Europese ramen

 

Wszystkie oczy zwrócone są na konferencję online Miasta Zrównoważone 2021Jak zielone są polskie miasta? Takie było jedno z podstawowych pytań, na jakie szukano odpowiedzi w trakcie Konferencji Miasta Zrównoważone w Warszawie 11 maja. W trakcie darmowej internetowej konferencji udostępniono wyniki drugiej edycji rankingu polskich zrównoważonych miast (Ranking of Polish Sustainable Cities). To badanie skupiło się bardziej na ekologicznych strategiach i inicjatywach w 50 największych miastach Polski. Polscy wiceministrowie przedstawiali również najnowsze informacje na temat ważnych krajowych inicjatyw, jak programy Krajowa Polityka Miejska 2030, Czyste Powietrze, czy Stop Smog, a także możliwe zielone inwestycje. Głównym celem tej konferencji, w której udział brali przedstawiciele miast, architekci, planerzy urbanistyczni i deweloperzy, była promocja ekologicznych rozwiązań na każdym szczeblu lokalnego zarządzania kraju, jak też pokazanie wglądu w to, gdzie polskie miasta znajdują się na drodze do ekologicznych rozwiązań. Czytaj więcej o konferencji tutaj lub odwiedź oficjalną stronę , by zarejestrować się i poznać więcej szczegółów o programie.

Sustainable cities

 

Belgia oddaje hołd Kobietom w architekturzeBelgijskie organizacje skupione wokół architektury połączyły siły, by utworzyć platformę dającą kobietom w branży architektonicznej ich zasłużone miejsce w centrum uwagi: @WomeninArchitectureBelgium. Co tydzień jedna inspirująca architektka przejmuje konto i publikuje treści o sobie i swoim życiu jako architektka. Obserwujący mają wgląd w jej biuro, pracę i najważniejsze zawodowe inspiracje. Projekt został uruchomiony w marcu i potrwa w sumie przez 52 tygodnie. Na pomysł wpadła architektka Tine Broos (KRAS Architecten), po tym, gdy zaproszono ją do podobnego projektu w Wielkiej Brytanii. Przeczytaj więcej tutaji obserwuj projekt na Instagramie tutaj.

Vrouwen in architectuur