>

PRZEGLĄD BRANŻOWY LIPIEC 2021

W tym wydaniu naszego comiesięcznego przeglądu wiadomości przyglądamy się projektowi Heart of Europe w Dubaju, gdzie inspirowany Hiszpanią hotel Marbella zaczyna nabierać kształtów. Mówimy również o rozszerzonym włoskim bonusie remontowym, pozytywnych prognozach dotyczących przychodów holenderskiego sektora budowlanego, roli naturalnego magazynowania wody w nowych nieruchomościach logistycznych, a także wezwaniu do optymizmu remontowego w Belgii.

   

Włoski Superbonus remontowy rozszerzony


Włoski parlament podjął decyzję o rozszerzeniu systemu Superbonus 110%, który stymuluje prace remontowe związane z efektywnością energetyczną. Plan uruchomiony w 2020 roku pozwala właścicielom domów na sfinansowanie 110% prac remontowych związanych z efektywnością energetyczną poprzez odliczenia podatkowe. Włoski parlament rozszerzył teraz ten plan na kondominia i mieszkania publiczne (IACP). Poprzez promowanie remontów Włochy mają nadzieję na ożywienie gospodarki po pandemii, jednocześnie podejmując działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Komunikat został przyjęty z ulgą przez kondominia, firmy, operatorów budowlanych i projektantów, którzy już zgłosili chęć udziału w pierwszym Superbonusie. Pełny artykuł można przeczytać tutaj.
110%

Czescy deweloperzy stawiają na magazynowanie deszczówkiZmiany klimatyczne powodują coraz więcej okresów ekstremalnych susz, a z drugiej strony wywołują wyjątkowo ulewne deszcze prowadzące do powodzi. W związku z tym zdaniem deweloperów magazynowanie deszczówki to absolutny priorytet.
 
– W dzisiejszym świecie ludzie są zmuszeni do oszczędzania wody we wszystkich aspektach i sytuacjach. Dotyczy to również nieruchomości logistycznych i przemysłowych, – mówi Lucie Řezníčková, pracownik działu przemysłowego firmy Colliers zajmującej się doradztwem w zakresie nieruchomości. Deweloperzy są dziś w pełni świadomi swojej odpowiedzialności za magazynowanie jak największej ilości deszczówki przy jednoczesnym minimalizowaniu zużycia wody pitnej. Czeski magazyn Logistika przyjrzał się bliżej temu ciekawemu rozwiązaniu. Pełny artykuł można przeczytać tutaj.

regenopvang

 

Ożywienie holenderskiego sektora budowlanego


Po burzliwym roku 2020 holenderskie firmy budowlane powoli odzyskują nadzieję. Holenderski Ekonomiczny Instytut Budownictwa (EIB) w swoim raporcie „Spring 2021 Construction Chain Monitor” ujawnił, że ponad jedna trzecia firm budowlanych w Holandii spodziewa się wzrostu zysków w 2021 roku. Wszystkie poszczególne ogniwa łańcucha budowlanego przynoszą dochody i mają lepsze wyniki w porównaniu z poprzednim pomiarem. Prawie pięć na dziesięć firm spodziewa się obecnie wzrostu siły roboczej. Czytaj więcej tutaj. 

„Nie ma co odkładać remontu na później”


– Odkładanie remontu na później nie jest dobrym pomysłem, – mówi Jean-Pierre Waeytens, dyrektor zarządzający belgijskim wydziałem budowlanym. Belgijski barometr budowlany wskazuje optymizm, ponieważ portfele zamówień tamtejszych firm budowlanych są obecnie dobrze wypełnione. Niestety, wykonawcy, renowatorzy i budowniczowie muszą się zmierzyć z rosnącymi cenami i niedoborem materiałów.
 
– Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa ten problem i jak będą kształtować się ceny, – powiedział Waeytens. – Ale istnieją różne środki wsparcia, dzięki którym prace remontowe związane z efektywnością energetyczną są bardzo interesujące, nawet przy obecnych wyższych cenach. Pełny wywiad można przeczytać tutaj.


  renovaties

 

Hiszpańskie Costas pojawiają się w Dubaju


Czy wiesz, że w Dubaju znajduje się Serce Europy (The Heart of Europe)? To nazwa ambitnego projektu turystycznego zlokalizowanego na sześciu małych wyspach wzdłuż wybrzeża Dubaju. Po ukończeniu The Heart of Europe będzie oferować różnorodne europejskie doświadczenia kulturowe, w tym rozrywkę, restauracje, kawiarnie i sklepy. W ramach tego ogromnego projektu o wartości 5 miliardów dolarów podczas Dubai Expo 2020 zostanie ukończony hiszpański kurort o nazwie Marbella Hotel. W wyniku pandemii covid wystawa została przesunięta i będzie odbywać się od 1 października 2021 do 31 marca 2022 roku.
 
Hotel Marbella będzie miał 191 pokoi i apartamentów, w tym 48 pięciogwiazdkowych cuevas (jaskiń) oraz trzy superluksusowe apartamenty o nazwie fisherman house (domek rybaka). Mimo że hotel będzie usytuowany nad Zatoką Perską a nie nad Morzem Śródziemnym, jego celem będzie odtworzenie autentycznego smaku Hiszpanii. Czytaj więcej tutaj.

Spanish hotel