>

LIPIEC INDUSTRY NEWS DIGEST

Po raz kolejny przedstawimy wiele ekscytujących wiadomości z branży budowlanej. Jakie historie przykuły naszą uwagę w tym miesiącu? Czytaj dalej, aby poznać dzisiejsze czołowe liderki branży budowlanej, zobaczyć najdłuższy na świecie most wiszący o średniej rozpiętości i odkryć dźwiękochłonną kopułę, która została skonstruowana nad projektem budowlanym w Monako w celu zmniejszenia hałasu budowlanego.
 
Poznaj liderki branży budowlanej
 
Nie jest tajemnicą, że przez wiele dziesięcioleci kobiety były niewystarczająco reprezentowane w projektach budowlanych. Ale w 2022 r. kobiety i liderki zespołów w końcu umacniają swoją pozycję w tym sektorze, co jest świetną wiadomością. Platforma informacyjna Construction Dive wybrała „mistrzynie budownictwa”, które nadają branży bardzo potrzebny kobiecy charakter.
 
Spośród 651 zgłoszeń redaktorzy Construction Dive wybrali 34 kobiety z USA, które mają obecnie duży wpływ na świat budownictwa. Wybór redaktorów zaowocował pięcioma kategoriami: Wschodzące Gwiazdy, Nowe Liderki, Mentorki, Kobiety Handlu i Weteranki Branży. Aby dowiedzieć się, kto znalazł się w każdej kategorii, przeczytaj pełną historię tutaj.
art1.jpg

Turcja otwiera największy most na świecie
 
Niedawno oficjalnie otworzono Most Çanakkale 1915, znany również jako most Dardanele (po turecku Çanakkale Boğaz Köprüsü). Most znajduje się na południu Turcji, ma długość 2023 metrów i jest obecnie najdłuższym mostem wiszącym o średniej rozpiętości na świecie, przewyższając most Akashi Kaikyo w Japonii o 32 metry. Jest to również najwyższy na świecie wiszący most wieżowy, którego szczyt ma 334 metry.
 
Ukończenie autostrady i mostu nad Cieśniną Dardanelską umożliwia nieprzerwaną podróż z miasta Lapseki po azjatyckiej stronie Turcji do miasta Sütlüce po stronie europejskiej. Przejazd promem, który normalnie trwałby co najmniej 1,5 godziny, można teraz zastąpić sześciominutową jazdą. Most został zaprojektowany przez duńską firmę konsultingową COWI, a niezależną weryfikację projektu przeprowadziła firma Arup & AAS-Jakobsen. Spójrz na imponującą konstrukcję mostu tutaj.
 
art2.jpg

Kopuła redukująca dźwięk chroni Monako przed hałasem budowlanym
 
Jak rozbudować szpital w jednym z najgęściej zaludnionych miast na świecie, nie denerwując sąsiadów? Frima Vinci Construction znalazła sposób na zmniejszenie nieuniknionego hałasu budowlanego, budując kopułę nad początkowym projektem. Kopuła nad rozbudowywaną częścią szpitala Princess Grace w Monako będzie obejmować 70 kabli, z których każdy będzie miał 37 metrów długości. Kable zostaną wykorzystane do zainstalowania masywnej płyty dźwiękochłonnej o powierzchni około 2800 metrów kwadratowych. Według Vinci hałas zostanie zmniejszony nawet o 12 decybeli. Więcej informacji znajduje się tutaj.