>

Drzwi i okna HST - poznaj opinie o systemach podnoszono - przesuwnych

Szklenie o grubości 52 mm, skuteczny system odwodnienia, stabilna konstrukcja ramy i skrzydła, szeroka paleta kolorów – to tylko kilka aspektów, którymi charakteryzują się drzwi HST, nazywane także czasem mylnie – oknami HST. Jakie są główne wyróżniki systemów podnoszono-przesuwnych i w jaki sposób mogą zostać one wykorzystane w niemal każdym rodzaju budynku?

 


Czym są drzwi HST?

 

Systemy podnoszono-przesuwne (HST), stosowane najczęściej jako wyjście na taras, dają możliwość stworzenia ogromnych konstrukcji (ze skrzydłem nawet o szerokości 650 cm i wadze 250 kg), które będą swobodnie się przesuwać. W jaki sposób cała konstrukcja działa? 
- W momencie, kiedy obrócimy klamkę, skrzydła uniosą się nad ościeżnicę i dopiero w tej chwili będzie możliwe ich przesunięcie. Istnieje również możliwość wyposażenia ich w napęd elektryczny, który będzie sterowany za pomocą pilota. Co warte podkreślenia, tego typu okna dzięki temu, że przesunięcie skrzydła bez wcześniejszego użycia od wewnątrz klamki i uniesienia jest praktycznie niemożliwe, charakteryzują się dużą odpornością na włamaniamówi Krzysztof Kalita z firmy Deceuninck, która zajmuje się produkcją drzwi HST.
Konstrukcje mogą być wykonane jako 2-, 3- (ruchome jest jedno skrzydło) lub 4-skrzydłowe (dwa skrzydła ruchome).
Drzwi przesuwne HST oferowane są w standardzie na skrzydle o wysokości przekroju 100 mm. Jednak odpowiadając na coraz większe wymagania klientów, dostępne są również nowe profile do zabudowy stałego przeszklenia o wysokości przekroju 45 mm. Dzięki jego zastosowaniu możliwy jest większy dopływ światła, co najmniej 10 proc. przez stałe przeszklenie drzwi, przez co otrzymujemy lepsze doświetlenie wnętrza oraz nowoczesny wygląd ramy okiennej.

 

Drzwi HST – opinie i zalety

 

Mówiąc o zaletach drzwi HST, warto podkreślić kilka istotnych aspektów. Pierwszym z nich jest stabilna konstrukcja ramy oraz skrzydła, która charakteryzuje się bezpośrednim przenoszeniem obciążeń przez odpowiednio zaprojektowane wzmocnienia. Drugi aspekt to skuteczny system odwodnienia, który ma przełożenie na wysoką wodoszczelność konstrukcji, dzięki możliwości odprowadzenia wilgoci. Klient, kupując drzwi HST, ma możliwość wyboru trzech rodzajów progów: dwa termiczne izolowane progi aluminiowe (niski oraz standardowy) oraz podstawowa rama PVC z osłonami aluminiowymi.
Kiedy mówimy o oknach HST czy drzwiach tarasowych, ważna jest ich izolacja termiczna oraz szczelność w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Odpowiada za to dodatkowa uszczelka w przestrzeni podszybowej oraz dwie uszczelki przylgowe. Dodatkowo warto wspomnieć o szkleniu o grubości do 52 mm przy głębokości skrzydła 76 mm. Połączenie możliwości stosowania szyb dwukomorowych bezpiecznych i o wysokiej izolacyjności akustycznej, wraz z zachowaniem doskonałych parametrów termicznych zespolenia, pozwala uzyskać oczekiwane efekty. Klienci zwracają również uwagę na wysoką wodoszczelność konstrukcji, dzięki możliwości odprowadzenia wilgoci.

 

Rozwiązania dla każdego stylu

 

Producenci robią wszystko, aby dopasować okna i drzwi do zmieniającej się mody oraz trendów. W przypadku Deceuninck jest to szeroka paleta kolorów, obejmująca kolory w strukturze drewna, gładkie czy metaliczne.
Uzyskanie nowoczesnego designu jest możliwe, także dzięki zastosowaniu nakładek aluminiowych, które zmieniają wygląd profilu – koloru czy struktury przy jednoczesnym zachowaniu parametrów konstrukcyjnych. Nakładki umożliwiają nadanie ramie nowoczesnego industrialnego charakteru, przy jednoczesnej zmianie jej struktury na neutralną, przypominającą drewno. Montaż HST, dzięki zastosowaniu nakładek jest nieskomplikowany i szybki w realizacji. Cały system składa się z czterech profili, co ułatwia również ich magazynowanie.  

 

Drzwi przesuwne HST a kompatybilność

 

System HST Deceuninck charakteryzuje się możliwością dopasowania do wszystkich profili okiennych firmy. Sprawdza się zarówno przy budownictwie jednorodzinnym, jak i komercyjnym. Możliwość dopasowania skrzydła do szerokości 6,5 metra, umożliwia właściwie nieskończoną liczbę zastosowań.

 

Okno HST a bogactwo kolorów

 

150 – tyle różnorodnych folii znajduje się obecnie w palecie kolorów HST. Jeszcze do niedawna na polskim rynku większość z nich nie była dostępna – dominowały jedynie odcienie brązu oraz szarości. Jednak ostatnie lata to swoisty przełom w tym zakresie, a na rynku dostępne są folie o nowych ciekawych strukturach, mniej lub bardziej przypominających naturalne drewno, a także bardziej modernistyczne  - gładkie, metaliczne.

 

Drzwi bez barier

 

Zadbano również o komfort ich użytkowania przez osoby z niepełnosprawnością czy rodzin z małymi dziećmi. W momencie prac nad nową wąską ramą Deceuninck zdecydował się na stworzenie nowej wersji progu dla drzwi podnoszono-przesuwnych, którego całkowita wysokość to 25 mm i możliwość instalacji na istniejących wylewkach. Ułatwia to przejazd np. wózka przez drzwi. Skrzydła o dużym ciężarze opierają się bezpośrednio o podłogę dzięki mocnej konstrukcji progu, a konstrukcja jest jeszcze bardziej stabilna i daje możliwość montażu do podłogi przez przekładkę termiczną. Producent zdecydował się również na ułatwienie montażu progu, który składa się z kilku części i jest instalowany przez kanały śrubowe wykonane w elementach aluminiowych progu.